Zauważasz na swoich łydkach poszerzone, niebieskawe żyły? To żylaki, które są objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Aby łagodzić tę dolegliwość, stosowane są między innymi wyroby uciskowe, do których zaliczają się rajstopy przeciwżylakowe. Jak dokładnie działają takie wyroby? W jaki sposób prawidłowo je stosować?

Jak działają rajstopy przeciwżylakowe?

Wyroby jak rajstopy przeciwżylakowe pozwalają na wywieranie nacisku na kończyny dolne i mogą wspomagać prawidłowy przepływ krwi. Nacisk jest stopniowany i powoduje, że krew krąży wtedy prawidłowo, redukując objawy, jaki pojawiają się w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej.

Za pomocą rajstop przeciwżylakowych można zredukować i zapobiegać objawom jak:

  • obrzęki nóg
  • ciężkie nogi
  • bóle nóg
  • skurcze łydek
  • uczucie rozpierania łydek

Jednocześnie należy podkreślić, że rajstopy przeciwżylakowe nie spowodują zaniku istniejących już żylaków. Mogą natomiast zapobiegać pojawianiu się kolejnych zmian na kończynach.

Wobec tego wyroby kompresyjne, w tym rajstopy antyżylakowe, mogą stanowić ważny element leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i przez to pomagać osobom z żylakami.

Jak dobrać rajstopy na żylaki?

Dla osiągnięcia najlepszych efektów wyroby uciskowe muszą być prawidłowo dopasowane do użytkownika. Jak leczyć żylaki za pomocą odpowiednio dobranych rajstop przeciwżylakowych?

Przy soborze rajstop trzeba uwzględnić ich stopień ucisku, czyli kompresji, który podawany jest w klasach i w mmHg. Powinien być on dobrany przez lekarza, który doradzi, jaki rodzaj kompresji będzie najlepszy. Zwykle stosuje się I lub II klasę.

U osób, które nie mają jeszcze żylaków, ale pojawiają się u nich objawy niewydolności żylnej, można też używać profilaktycznych wyrobów uciskowych.

Należy także dopasować wyroby pod kątem ich rozmiaru. Producenci oferują je w różnych rozmiarach pod względem ich szerokości i długości, dlatego można dopasować je do sylwetki. Najlepiej wykonać pomiary nóg i dopasować wyrób na podstawie tabeli producenta.

Ponadto rajstopy można kupić też w wariantach z otwartymi palcami albo zakrytymi palcami. Te pierwsze zapewniają większy komfort, ponieważ wspomagają one cyrkulację powietrza. Te drugie natomiast mają bardziej stylowy, elegancki wygląd i nadają się do pracy.

Rajstopy uciskowe – jak ich używać?

Należy zadbać o to, aby rajstopy były właściwie założone, ponieważ wtedy wywierają one właściwy nacisk na kończyny.

Rajstopy należy zakładać każdego dnia rano i ściągać wieczorem. Zwykle używane są one na stałe, by zapobiegać nawrotom dolegliwości żylnych.

Co na żylaki nóg warto jeszcze stosować?

  • Dieta – zapobiegająca zaparciom, pomagająca zrzucić nadmiar kilogramów.
  • Aktywność fizyczna – regularny ruch, na przykład spacery, pływanie, jazda na rowerze, ćwiczenia,
  • Wypoczynek z nogami uniesionymi do góry i podparciem dla łydek.
  • Unikanie rozgrzewania ciała – gorące kąpiele, prysznice, sauna, opalanie się.
(Visited 10 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *